Головна Новини Шопінг Люди Лайфхаки

Старий Новий рік – дата святкування у 2024 році

Розповідаємо, коли тепер українцям відзначати Старий Новий рік, а також у які дати слід колядувати та посівати

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Дата Старого Нового року

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

За кордоном свято Старий Новий рік може викликати дуже багато питань та емоцій, зокрема здивування. Проте у нас відзначати цю подію є вже звичною традицією, коли за святковим столом збирається вся родина.

Розповідаємо, що це насправді за дата, якими традиціями супроводжується Старий Новий рік та коли потрібно його святкувати саме у 2024 році.

Старий Новий рік – все про свято

Старий Новий рік вважається відносно молодим святом. Воно з'явилося трохи більше ніж 100 років тому, 1918 року, після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Тоді сталася розбіжність календарів, тому Новий рік змістився на 14 днів раніше. І тепер його датою стало 1 січня. Свято за старим стилем продовжили відзначати та називали його Старий Новий рік.

Крім того, церковні православні свята теж продовжили відзначати за старим календарем. Зміни відбулися лише після переходу української церкви на новоюліанський календар у 2023 році.

Традиції залишилися такими, як і раніше: 13 січня ввечері, коли святкують Старий Новий рік, заведено зібратися з близькими за столом і опівночі побажати одне одному здоров'я, щастя, добробуту та здійснення всіх заповітних мрій.

Зі Старим Новим роком також тісно переплелися народні традиції. Йдеться про щедрівки на Меланки та засівання на Василя. Але щедрувати тепер слід буде на Меланки, за новим церковним календарем – 31 грудня, а посівати – на Василя 1 січня.

Також існує багато прикмет щодо Старого Нового року. Наприклад:

  • Якщо цього дня випаде сніг, то це передвістя багатого врожаю зерна.
  • Якщо буде відлига, то наступне літо буде дощовим.
  • Якщо 13 січня відбудеться заметіль, то слід очікувати великої кількості ягід в цьому році.
  • На свято рекомендується носити новий одяг, аби забезпечити собі добробут протягом усього року.

Коли відзначають Старий Новий рік 2024

Багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Це сталося у зв'язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар. Проте Старий Новий рік – не церковне свято, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть, як і раніше, в ніч із 13 на 14 січня.

Водночас свято Меланки (13 січня) і свято Василя (14 січня) тепер, як вже зазначалося вище, зрушилися і за новоюліанським календарем припадають на 31 грудня й 1 січня відповідно.

Які ще дати свят зазнали змін

Раніше ми вже писали, що від 1 вересня 2023 року Православна Церква України та Українська Греко-Католицька Церква перейшли на новоюліанський календар. Тому тепер Україна святкуватиме деякі релігійні свята в інші дні.

Йдеться зокрема про день Святого Миколая (тепер це 6 грудня замість 19) та Різдво (відзначатимуть 25 грудня).

Які ще пам'ятні дні слід не забувати українцям

Наразі існують майже 40 свят та пам'ятних днів, які пов'язані з українськими військовослужбовцями та захисниками зокрема, що роками захищають Україну.

Вони були створені, аби подякувати військовим і згадати тих, хто віддав своє життя за свободу нашої держави.

Дізнатися, які ж є військові свята в Україні, ви можете у нашому матеріалі за посиланням.

Раніше ми також пояснювали, кого слід вітати у грудні. Також ми розповідали про вихідні дні у грудні 2023 року.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.