UA RU

Улюблені традиції: коли колядувати, щедрувати та посівати у 2024 році

Ці звичаї є улюбленими зимовими розвагами багатьох українців дітлахів, але наразі багато хто не знає, що дати цих дійств змінилися

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Названі нові дати традиційних українських обрядів

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

В Україні важливими зимовими традиціями під час свят є колядування, щедрування та посівання. Проте з переходом на новоюліанський календар їхні дати дещо зазнали змін.

Редакція сайту Pro Гроші розповідає, як тепер відбуватимуться ці українські звичаї.

Щедрування, колядування та посівання з давніх-давен були улюбленими забавками дітей в Україні в зимовий період.

Як вже зазначалося вище, від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому дати більшості релігійних свят (крім Великодня і тих, що з ним пов'язані) змінилися.

Коли колядувати за новим календарем

Варто наголосити, що здавна в різних регіонах України колядувати починали у різний час. Але незмінною традицією залишається прив'язка до святкування Різдва.

Отже, за новоюліанським календарем українці будуть колядувати:

Традиційно колядувати першими йшли найменші, а вже пізніше – більш дорослі хлопці. Однак в більшості регіонах країни дівчата також йшли співати коляди.

Традиційно колядники несуть із собою дзвіночки та велику зірку, ходять від будинку до будинку, співають пісні. Таким чином сповіщають звістку: народився Ісус.

Також під час колядування зазвичай висловлюють побажання господарям хати: їм бажають здоров'я, щастя та добробуту.

Коли щедрувати в 2024 році

Щедрівки – це обрядові пісні, які приурочині до дня Маланки та Щедрого вечора.

З давніх часів щедрувальники збиралися великими групами. Традиція дещо нагадувала колядки, бо щедрувальники співали, прославляли господарів дому, бажали їм щастя і здоров'я в Новому році.

За це вони обов'язково отримували невелику винагороду: солодощі чи кошти.

Проте щедрування завжди супроводжувалося казковим дійством: учасники переодягалися, "водили козу" та танцювали.

Також в українців існує окреме цікаве свято – Старий Новий рік. Щедрували зазвичай напередодні події. Але переходом на новоюліанський календар щедрувати тепер слід 31 грудня, а не 13 січня.

Коли посівають за новоюліанським календарем

Посівають українці на свято Василя. Головною особливістю цієї традиції, яка відрізняє посівання від колядок та щедрівок, є те, що посівати дозволялося лише особам чоловічої статі, тобто хлопчикам та чоловікам.

За новим календарем святого Василя вшановуватимуть тепер 1 січня.

Згідно з повір'ями, чим більше посівальників прийде до хати, тим щасливішим і багатшим буде рік для господарів будинку. Тому найчастіше першими йшли до близьких людей родичів, хрещених батьків, бабусь та дідусів.

Обов'язковим атрибутом посівальників є зерно:

Під забороною залишається лише горох, бо наші пращури вважали, що він символізує сльози.

За традицією, посівальники заходять до будинку, розкидують зерно і промовляють обрядові слова, вітають господарів оселі з Новим роком, бажають їм щастя та довголіття.

Варто додати, що посівальникам не прийнято давати гроші, бо тоді можна віддати і добробут з дому.

Раніше ми вже розповідали, які свята та вихідні чекають на українців у січні. Також ми пояснювали, коли закінчується Різдвяний піст.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News